Zastosowanie wycinarki laserowej w przemyśle stoczniowym
- 2022-08-22-
Ciągły rozwój technologii stoczniowej doprowadził do poważnych zmian w materiałach stoczniowych i projektowaniu statków. Zastosowaniemaszyna tnąca laseremw przemyśle stoczniowym ma swoją wyjątkowość, która jest ściśle związana z charakterystyką przetwarzania i zastosowania samego statku. Wyjątkowa wysoka precyzja i plastyczność maszyny do cięcia laserowego są bardzo zgodne z przemysłem stoczniowym. Jakie są zatem konkretne zastosowania maszyn do cięcia laserowego w przemyśle stoczniowym?
W ostatnich latach „precyzyjny przemysł stoczniowy” i „szybki przemysł stoczniowy” stały się głównymi trendami w rozwoju przemysłu stoczniowego, a technologia maszyn do cięcia laserowego szybko się rozwinęła, stanowiąc ponad 70% całego przemysłu obróbki laserowej. Przemysł stoczniowy opiera się głównie na surowcach z blach stalowych, a zastosowanie laserowego cięcia materiałów blachowych znacznie skraca cykl produkcyjny i obniża koszty w porównaniu z dotychczasową technologią obróbki wykrawarek. Po zastosowaniu wycinarki laserowej do odcięcia naddatku na montaż, zjawisko przycinania na miejscu jest eliminowane, zmniejsza się ilość robocizny i strat materiałowych, znacznie przyspiesza się szybkość montażu ramy, a jakość montażu znacznie się poprawia.
Obecnie metody cięcia części płyt kadłuba w przemyśle stoczniowym wykorzystują głównie cięcie płomieniowe, cięcie plazmowe, ścinanie i gięcie oraz cięcie laserowe. Poprzednie mają wiele mankamentów w porównaniu do cięcia laserowego. W przemyśle stoczniowym cięcie laserowe pozwala uniknąć występowania nierównej jakości cięcia poprzez ustawienie naddatku na przycięcie na płycie w celu zapewnienia szczeliny montażowej, gdy plazma wygasza płytę i przycina ją ręcznie. Zmniejszając w ten sposób nakład pracy montażowej, cykl montażowy, marnotrawstwo materiałów i kosztów robocizny.
Płyta ze stali morskiej cięta laserem ma dobrą jakość cięcia, dobrą pionowość ciętej powierzchni, brak żużla, cienką warstwę tlenku, gładką powierzchnię, nie ma potrzeby wtórnej obróbki, może być bezpośrednio spawana i ma małe odkształcenie termiczne, wysoką dokładność cięcia krzywej , oraz zmniejszona koordynacja Roboczogodziny umożliwiające cięcie blach okrętowych o wysokiej wytrzymałości bez barier. Maszyny do cięcia laserowego będą w przyszłości stosowane w większej liczbie przedsiębiorstw stoczniowych, a maszyny do cięcia laserowego o dużej mocy z pewnością będą przyszłym trendem.